Як приймати пшеничні висівки, їх користь і шкода

Як приймати пшеничні висівки, можливі користь і шкода

Зміст

 • 1. Корисні властивості пшеничних висівок
 • 2. Хімічний склад і калорійність
 • 3. Пшеничні висівки в дієтичному харчуванні
 • 4. Як правильно вибирати і вживати висівки
 • 5. Як краще приймати і зберігати
 • 6. Протипоказання

Висівки – це зовнішня оболонка зерна, від якої позбавляються в процесі обробки зернових культур для подальшого отримання борошна або надходження в продаж. На полицях магазинів можна зустріти рисові, ячмінні, житні та пшеничні, що є безперечним лідером вмістом корисних речовин.

Це продукт для людини суперечливе сам по собі. Раніше пшеничні висівки повсюдно використовувалися в їжі, у складі хліба, але на початку минулого століття цей продукт був оголошений занадто дешевим і невідповідним для вживання в їжу.

В останні роки популярність пшеничних висівок вийшла на новий виток: на їх вживанні базуються цілі дієти, з їх допомогою вирішуються проблеми ШКТ, нормалізується робота кишечника. Тим не менш, офіційні думки експертів розділилися, адже неправильне або занадто тривале вживання висівок не тільки не піде на користь здоров’ю, а навпаки принесе шкоду.

Однак при розумному підході можна включити цей продукт в свій щоденний раціон, адже в зерновий оболонці міститься левова частка містяться в зерні корисних речовин. Зерновий зародок, оболонка пшеничного зерна і цінний алейроновий шар ендосперму – це те, що не можна отримати ні в якому іншому продукті.

Корисні властивості пшеничних висівок

Чому ж вони так корисні? Пшеничні висівки рекомендується застосовувати людям з проблемами ШКТ. Основна цінність цього продукту полягає у високому вмісті клітковини, вживання якої сприяє очищенню стінок шлунку і кишечника.

Корисні властивості висівок пшениціДля ефективного очищення висівки необхідно або запарювати, або вживати з великою кількістю питної води. Від вологи вони розбухають, їх об’єм значно збільшується, і вже в такому вигляді продукт рухається по кишечнику. Проте слід врахувати, що в такому вигляді клітковину не вживати при захворюваннях ШКТ, а можна використовувати лише профілактично, в якості чищення, а також при запорі.

корисні властивості:

 • нормалізація холестерину – унікальне властивість продукту, що робить його корисним для людей з хворим серцем;
 • зниження крихкості стінок судин, поліпшення кровообігу;
 • поліпшення роботи серця, профілактика аритмії;
 • зниження кількості атеросклеротичних бляшок;
 • зменшення маси тіла (з цієї ж причини висівки показано діабетикам).

Пшеничні висівки – необхідний компонент раціону «сердечників» і людей з зайвою вагою. Вони позитивно впливають на організм при тахікардії, аритмії, порушення кровообігу і можуть використовуватися як профілактичний засіб.

Хімічний склад і калорійність

Харчова цінність на 100 г сухого продукту:

 • білки – 15,6 г;
 • жири – 4,3 м;
 • вуглеводи – 64,5 м;
 • калорійність – 216 ККал.

Як видно, це низькокалорійний дієтичний продукт, що містить безліч корисних мікроелементів. Найбільше у висівках фосфору і калію (більш ніж по 1 г 100 г сухого продукту), далі йдуть магній, кальцій, залізо і цинк.

З вітамінів в пшеничних висівках найбільше B313,6 мг) та B52,2 мг) та в значно менших кількостях (0,5-1,5 мг) представлені вітаміни E, B6, B2, B1. У зовсім незначних кількостях міститься вітамін K.

Хімічний склад і калорійність пшеничних висівокТакож в пшеничних висівках є ненасичені жирні кислоти Омега-3, і 6 вживання яких позитивно позначається на загальному стані організму, особливо на роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту і серцево-судинної системи. Однак саме корисне – це все ж рослинні волокна, клітковина, складова 43% від загальної маси сухого продукту. Саме клітковина робить оболонку зерна такою незамінною.

Пшеничні висівки в дієтичному харчуванні

Як вже було сказано вище, вживати їх потрібно не всухом’ятку, а разом з водою – таким чином, маса збільшується в обсягах і продукт займає в шлунку набагато більше місця.

В результаті пшеничні пластівці не тільки позитивно впливають на роботу всієї травної системи, але і сприяють зниженню апетиту, тому їх рекомендується приймати незадовго до їжі. На вживанні пшеничних висівок побудована ціла система схуднення – дієта Дюка, рецепти якої передбачають використання цього цінного продукту буквально скрізь.

Дієти на пшеничних висівкахЦя дієта не є лікувальною і, незважаючи на відмінні результати по зниженню ваги жінки, які сиділи на дієті Дюка, відзначають погіршення самопочуття після кількох місяців такого раціону. Не дивно, адже лікарі рекомендують вживати клітковину в їжу не постійно, а курсами.

Втім, якщо вам хочеться включити висівки в раціон непомітно, можете скористатися рецептами для цієї дієти. Особливо це стосується випічки і приготування запіканок, де фактично борошно замінюється висівками.

Основний плюс висівок в тому, що при малій калорійності вони сприяють почуттю насичення.

Як правильно вибирати і вживати висівки

У магазинах можна зустріти пшеничні висівки в декількох видах:

 • подрібнені;
 • гранульовані;
 • у вигляді пластівців.

Найбільш корисними та безпечними вважаються гранульовані – такий продукт пройшов мінімум технологічних процесів і не має у складі яких-небудь добавок. Для того щоб такі висівки можна було вжити в їжу, їх 20-25 хвилин заливають гарячою водою (те ж стосується і хрустких пластівців). Також можна додати в кашу і таким чином збагатити свій сніданок корисними речовинами.

Як приготувати? Простий рецепт для тих, хто хоче приймати висівки з метою профілактики – вживати їх разом з медом: це і смачно, і корисно.

Способи отримання рафінованої та нерафінованої олії насіння льону холодного і гарячого віджиманняЩоб урізноманітнити способи споживання висівок з пшениці, можна розробити якісь корисні поєднання цього продукту з різними маслами. Для цього має сенс докладніше почитати, наприклад, про користь і шкоду масла волоського горіха або про сфери застосування олії з виноградних кісточок.

Як краще приймати і зберігати

Курс прийому рекомендується починати з 1 столової ложки продукту, поступово збільшуючи кількість. Максимальна доза на день дорослої людини становить 30 г, не більше. Не рекомендується робити перший курс тривалістю більше 10 днів.

Людям, які вже вживали пшеничні висівки на регулярній основі, можна продовжити курс до 1 місяця, після чого зробити перерву на пару тижнів. Дітям рослинну клітковину давати ні до чого, але в разі потреби можна тільки після досягнення 3 років.

Зберігати висівки рекомендується в щільно закритій тарі при кімнатній температурі, до 12 місяців.

Протипоказання

Як вже говорилося вище, вживання висівок протипоказано людям з хворобами шлунка і кишечника – гастритом, виразками, панкреатитом, колітом. Також надмірне вживання цього продукту загрожує виведенням з організму корисних речовин, що знаходяться на стінках шлунка і кишечника, а також вимиванням кальцію.

Протипоказання до вживанняЩоб це не сталося, слід стежити за нормою і не вживати більше 30 г продукту на добу, а також не приймати його в сухому вигляді. Якщо не вистачає часу на теплову обробку, краще відкласти прийом на потім.

Також не слід захоплюватися висівками тим, хто сидить на низькокалорійній дієті. Звичайно, сама по собі клітковина незамінна в дієтичному харчуванні, але не у випадку з екстремальними дієтами, інакше організм буде засвоювати занадто мало корисних речовин з іншої їжі.

Їсте ви висівки, купуєте чи цільнозерновий хліб або інші борошняні вироби – у всьому важлива міра, і у вживанні пшеничних висівок в тому числі.

Чи змінилося ваше ставлення до продукту після прочитання цієї статті? Діліться своїм досвідом, задавайте питання в коментарях.

Chokolate Slim - комплекс для похудения Chokolate Slim - комплекс для похудения Chokolate Slim - комплекс для похудения

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *